Az előállítás eltérő módszerei szerint a kínai teának általában hat fő fajtáját különböztetik meg: zöld tea, fekete tea, oolong tea, sötét tea, sárga tea és fehér tea. Egyesek szerint az egyszerű és könnyű zöld tea a skolasztikus délkínai szellemet idézi, az enyhe és visszafogott sötét tea olyan, mint egy hölgy, meleg és állhatatos, az oolong tea a bölcsességet a testedzésen keresztül keresők kitartására hasonlít, a hosszan tartó utóízt hagyó sötét tea pedig az idősebbek bölcsességét jelképezi és még folytathatnánk.
...
Tizenévesen az emberek olyanok, mint a zöld tea: éretlenek és egyszerűek. Nem tudnak sokat, de kezdenek már érteni ezt-azt. Még természetesek, s ez a természetesség minden mozdulatukon meglátszik. Bár még nincs erős ízük, figyelmes kóstolgatásra érezhető, hogy tiszták és kedvesek.
Ifjúkorban az emberek olyanok, mint a virágtea: virágzásuk éveit élvén virágillatúak és virágos álmokat táplálnak. Számtalan lehetőség áll előttük. Bármit tegyünk a teához - legyen az jázmin, édes illatú osmanthus vagy rózsa-, ez a csésze tea mindig édeskés, csodálatra méltó és vonzó. Életük középső szakaszában az emberek olyanok, mint a fekete tea: vörösessárgák és telt aromájúak. Nem olyan tiszták és frissek, mint a zöld tea, mégis van valamiféle érett bájuk.
Idős korban az emberek olyanok, mint a Pu'er tea, mely annál jobb, minél öregebb. Az emlékezetükben sokféle történetet őrző idősek pontosan rögzítik a múló kor nyomait. Bár megjelenésükben szárazak, öregek és soványak, ízlésük érett és rugalmas, kiállják a többszöri megítélés próbáját.
Forrás: Liu Tong - A kínai tea c. könyv